Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyr. Jacka Rogali, a w nim prawykonanie Symfonii nr 2 “Historia rzeki” skomponowanej specjalnie na tę okazję przez Jacquesa Kubę Seguina, rozpocznie II edycję Jazz Crossing Festival Canada Polska.

Czasy trudne, a w takich żyjemy, u niektórych wywołują zniechęcenie i niemożność, z kolei innych wręcz prowokują do mocnych działań. Cicha Kobieta, jej muzyczni przyjaciele i organizacyjni partnerzy należą do tych drugich. Jesteśmy, gramy i zapraszamy do wspólnego przeżywania tajemnych, mistycznych uniesień jakie dają improwizacje jazzowe. Niech muzyka, jazz w różnych odmianach i odcieniach, bronią nas przed obojętnością i banałem, niech czynią nas bardziej wrażliwymi, dobrymi. Artyści, którzy zawitają do nas zaliczają się do tych najlepszych, jest ich wielu, chociaż znaczna grupa (szczególnie tych z zagranicy) przyjechać nie mogła. Są z nami duchem, jak zapewniali w rozmowach telefonicznych i mailach. Idea festiwalu, crossing (skrzyżowanie), którą tak pięknie realizowaliśmy w ubiegłym roku, pozostanie naszym głównym mottem. Będzie więc, symfonia jazzowa, ale będą też piosenki Ewy Demarczyk na jazzowo. Zagrają młodzi muzycy z wybrzeża, ale też ikony polskiego a właściwie europejskiego jazzu, Wojciech Karolak i Henryk Miśkiewicz, i ich formacje. Usłyszymy dwóch Skolików, ojca i syna, zapewne porwą nas swoimi rytmami. Z radością powitamy znakomitą pianistkę Aleksandrę Mońko-Allen i damy się najechać muzykom z Niderlandów pod wodzą świetnego gitarzysty i ambasadora festiwalu Wojtka Justyny. David Doružka, czeski wirtuoz gitary i „nasz chłopak”, Piotrek Budniak, z przyjaciółmi zagrają w różnych konfiguracjach dwa koncerty. Czwartkowy wieczór należeć będzie do znakomitych, ale też wielce różniących się wokalistek – Joanny Czajkowskiej i Patrycji Ziniewicz. Przy fortepianie pani Joannie towarzyszyć będzie serdeczny kolega Cichej Kobiety, Alex Pruzhinin.

Muzyka Andrzeja Trzaskowskiego kilka miesięcy temu zawładnęła nami, olśniła swoją świeżością i wirtuozerią. Yes4Yazz z Sewerynem Graniastym zapewni nam pełnię tych doznań. Młody, pełen talentu i werwy artystycznej Big Band
Nowosolski pod dyr. Kacpra Wojtkowiaka zabrzmi w Zborze w Letnicy. W czasie
II edycji JCF usłyszymy wiele premierowych kompozycji i aranżacji, m.in. J.K. Seguina,
W. Karolaka, W. Justyny. Festiwal, muzyka, rzeczy ulotne, powie ktoś, dzisiaj są jutro już ich nie ma. Dla wątpiących w siłę jazzu mamy dobrą wiadomość – sadzimy las. W sobotnie samo południe muzycy i animatorzy jazzu posadzą pierwsze drzewa Jazz Lasu. Tak też będziemy czynić w kolejnych edycjach festiwalu. Powracając do muzyki, będzie też to co daje niepowtarzalny smak naszemu crossingowi – jam sessions prowadzone przez znakomitego saksofonistę, przyjaciela Cichej Kobiety, Roberta Chyłę. Zapraszamy muzyków lubuskich oraz oczywiście studentów, do wspólnego grania.

Artystów i organizatorów połączy , podobnie jak w ubiegłym roku, stół biesiadny, którego niezastąpioną kompozytorką jest Kamila N. Organizatorzy, którzy już w ubiegłym roku się sprawdzili, są mocni i profesjonalni. Z nimi już dzisiaj rozmawiamy o przyszłorocznym festiwalu w roku 2021, który zapewne będzie lepszy,
a my odrobinę mądrzejsi.

>>> folder-JCF-2020 <<<

Cicha Kobieta - Kamila, Maciej i Jerzy N.