Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany zielonogórskim sołectwom. Z konieczności musiały zrezygnować z większości zabaw integracyjnych. Pieniądze jednak nie zmarnowały się, a zostały przeznaczone między innymi na inwestycje i paczki mikołajkowe.

– Każde sołectwo co roku ma do wydania od 1500 zł do nawet 18 tys. zł z tzw. funduszu sołeckiego miękkiego – wyjaśnia Mariusz Zalewski, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto. – Ta pula jest przeznaczona na: działalność społeczno-kulturalną, czyli np. na imprezy integracyjne organizowane przez rady sołeckie i sołtysów: mikołajki, dożynki, Dzień Dziecka czy Dzień Kobiet. Kwota, którą otrzymuje sołectwo zależy od ilości mieszkańców – podkreśla.

Fundusze miękkie to jednak nie tylko imprezy integracyjne. Dzięki nim rady sołeckie mogą zadbać o estetykę wsi (w przypadku Zielonej Góry dzielnicy) i bezpieczeństwo choćby monitoring. To są też środki na drobne remonty np. chodniki, place zabaw. Dla porównania tzw. fundusze twarde z kolei, to większe projekty, czy inwestycje bardziej skomplikowane technicznie etc.

Dyrektor M. Zalewski podkreśla, że zebrania sołeckie mają prawo przeznaczyć pieniądze z imprez na inne cele. I tak się stało w tym roku. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele wydarzeń z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców nie odbyło się.

Racula doposażyła świetlicę

Racula miała do wydania 16 tys. 527, z czego tylko 840 zł poszło na imprezy. Za tę kwotę jeszcze przed pandemią zorganizowano Dzień Kobiet. Za kolejny 1 tys. zł rada sołecka dofinansowała warsztaty świąteczne. Pozostałe fundusze, czyli 14 tys. 687 zł przeznaczono na doposażenie świetlicy. – Za te pieniądze zakupiono patelnię elektryczną, nowe talerze, szklanki, sztućce, bemary, przyprawniki, mikrofony – wylicza radny Tomasz Sroczyński (Zielona Razem).

fot. Facebook Racula na Bieżąco
fot. Facebook Racula na Bieżąco

Dzięki bardzo dobrej współpracy z Rafałem Bukowskim, dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w świetlicy udało się wycyklinować parkiet.

 Przylep postawił regał na cmentarzu

Przylep – największe zielonogórskie sołectwo w puli miało 18 tys. 766 zł. Na początku października bez przeszkód odbyło się tradycyjne Święto Pieczonego Ziemniaka na pożegnanie lata. Inne imprezy nie miały tyle szczęścia. – Musieliśmy zrezygnować z festynu – mówi sołtys Mieczysław Mamot. – Zaoszczędzone pieniądze, ok. 2 tys. zł dołożyliśmy do zakupu regału na drugie życie zniczy na cmentarzu. Zamiast wyrzucić będzie można zostawić go dla kolegi czy sąsiada – wyjaśnia. – Zainwestujemy też w stojak na konewki, bo o to prosili mieszkańcy.

Panie zrezygnowały z wycieczki rowerowej. W zamian powstanie wiata dla jednośladów. Za część pieniędzy z mikołajek zakupiono gry planszowe i pomoce dydaktyczne. Nie dojdzie do skutku spotkanie opłatkowe. Rada sołecka natomiast rozda 95 bombonierek seniorom, i w ten symboliczny sposób złoży im życzenia.

Prezenty zamiast spotkań mieszkańców

Koronawirus dał się we znaki w Zatoniu.

– Całą pulę wydaliśmy na mikołajkowe paczki dla dzieciaków – mówi sołtys Krzysztof Sadecki. – Pożyczyłem od kolegi starą nyskę, przebrałem się za Mikołaja i błyskawicznie rozdałem wszystkie prezenty – śmieje się.

Ochla ma ławki piknikowe

Ochla zrezygnowała z festynów szkolnego i dożynkowego w parku, Dnia Seniora i warsztatów świątecznych. Nie ma szans na zabawę sylwestrową. Dzieci za to dostały paczki na mikołajki i to w dwóch turach, bo za pierwszym razem było zbyt wielu chętnych na łakocie. – Tak jak większość sołectw wybraliśmy się na zakupy, aby wydać zaoszczędzone pieniądze – mówi sołtys Dorota Bojar. – Mamy nowe ławki piknikowe i namioty. Kupimy sześć tablic ogłoszeniowych i mapę Ochli, na którą naniesiono nowe uliczki. Nasze sołectwo tak się rozbudowuje, że sama nie wiem, jak trafić w niektóre miejsca – śmieje się.

Są tacy co zorganizowali zabawy

Sołectwo Jany dostało 2,5 tys. zł.

– Pandemia pokrzyżowała nam plany – przyznaje sołtys Dominik Delikat. – Większą część zaoszczędzonej kwoty przeznaczymy na paczki świąteczne dla dzieciaków. Zapowiada się bogaty Mikołaj – śmieje się.

Kiełpinowi udało się wydać całą kwotę 1500 zł.

– Jesteśmy w gronie szczęśliwców – śmieje się sołtyska Aneta Walczak. – Pieniążki poszły m.in. na świąteczne paczki dla dzieci i seniorów.

Problemu nie było w Barcikowicach. Imprez nie odwołano, bo zebranie sołeckie na ten rok nie zaplanowało zabaw. – Za 1500 zł rada sołecka, tak jak założyliśmy na zebraniu w sierpniu, kupiła dzieciom świąteczne paczki – wyjaśnia sołtys Franciszek Kosidło.

Pula pieniędzy do wykorzystania z tzw. funduszu sołeckiego miękkiego:

1.Barcikowice – 1500 zł (mikołajki).

 1. Drzonków – 9827 zł – (Dzień Kobiet, potrzeby świetlicy-art. dekoracyjne, logo Drzonkowa, doposażenie świetlicy, kwiaty).
 2. Jany – 2502 zł (zakup paczek, ulotki informacyjne).
 3. Jarogniewice – 1906 zł – (festyn rodzinny, Dzień Seniora, mikołajki).
 4. Jeleniów – 1500 zł (mikołajki – zakup paczek, kwiaty).
 5. Kiełpin – 1500 zł (mikołajki-zakup paczek, spotkanie świąteczne).
 6. Krępa – 3993 zł (tablica informacyjna, mikołajki, Wigilia).
 7. Łężyca – 16 tys. 936 zł (doposażenie świetlicy, uroczystości Pamięci Kresowian, spotkanie opłatkowe, doposażenie boiska, odnowienie świetlicy, zakup krzewów i kwiatów, zakup paliwa i środków czystości).
 8. Ługowo – 1500 zł (spotkanie dzieci z animatorem).
 9. Nowy Kisielin – 7956 zł (utrzymanie terenów zielonych).
 10. Ochla – 13 tys. 674 zł (doposażenie świetlicy, mikołajki).
 11. Przylep – 18 tys. 766 zł (jubilaci-kwiaty, utrzymanie zieleni, montaż nagłośnienia, przegląd monitoringu, wycieczka rowerowa, święto pożegnania lata „Pieczony ziemniak”, mikołajki dla dzieci, turniej piłkarski, spotkanie opłatkowe).
 12. Racula – 16 tys. 527 zł (Dzień Kobiet, doposażenie świetlicy, warsztaty świąteczne).
 13.  Stary Kisielin – 12 tys. 680 zł (Dzień Matki, Klub Honorowego Krwiodawstwa Ognik, ławki i kosze, materiały biurowe, kwiaty).
 14. Sucha – 3473 zł (monitoring OSP).
 15. Zatonie – 4501 zł (Mikołajki – paczki, tereny zielone – krzewy, Dzień Kobiet, tereny zielone – krzewy).
 16. Zawada – 9815 zł (Dzień Kobiet, maseczki, jesienne zawody sportowe, wieniec dożynkowy, spotkanie okolicznościowe, klub seniora, konkurs super dynia, konkursy plastyczne dla dzieci, spotkanie opłatkowe, mikołajki dla starszaków, bal kostiumowy, Dzień Dziecka).

Łącznie 17 zielonogórskich sołectw miało do dyspozycji kwotę 128 tys. 556 zł, z czego do końca listopada wykorzystano 94 tys. 322 zł.

Struktura wydatków:

Kultura:

*usługi – 9029 zł

*materiały i wyposażenie – 34 tys. 512 zł

Sport i rekreacja:

*usługi – 7326 zł

*materiały i wyposażenie – 26 tys. 229 zł

Pozostałe wydatki:

*usługi remontowe – 4 tys. zł

*materiały i wyposażenie –  2772 zł

(rk)-WZG