Zielonogórscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali wczoraj wyjątkowo nierozsądnego kierującego. Nie tylko miał na liczniku 101 km/h w terenie zabudowanym, ale dodatkowo był nietrzeźwy – 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oczywiście mężczyzna stracił prawo jazdy i usłyszy zarzut popełnienia przestępstwa. W ciągu minionego tygodnia już pięciu kierowców straciło swoje prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, w ciągu ostatnich tygodni zielonogórscy policjanci zauważyli, że część kierujących wykorzystując mniejszy ruch na drodze pozwala sobie „docisnąć gaz”. Wczoraj jeden z takich „drogowych piratów” wyjątkowo nierozsądnie wsiadł za kierownicę mając w organizmie 1,5 promila alkoholu.

Wczoraj (09.04) o godzinie 9.15 w Niwiskach na ul.Zielonogórskiej  policjanci z zielonogórskiej grupy SPEED zatrzymali kierującego Fordem Mondeo, który jechał z prędkością 120 km/h w miejscu gdzie dozwolone jest 50 km/h. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i ukarali 500 zł mandatem. Dodatkowo za to wykroczenie kierujący otrzymał 10 punktów karnych.

W tym samym miejscu o godzinie 10.00 policyjny laserowy miernik prędkości pokazał 101 km/h pędzącego Peugeota 207. Kiedy policjanci podeszli do samochodu, zachowanie kierującego wydało im się podejrzane – po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna ma 1,5 promila alkoholu w organizmie! 60-latek z gminy Nowogród Bobrzański nie tylko stracił prawo jazdy, został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i otrzymał 10 punktów karnych, ale ponieważ popełnił przestępstwo – usłyszy zarzut karny z art. 178a kk.

Statystyki wypadków od lat pokazują, że nadmierna prędkość jest na pierwszym miejscu wśród przyczyn wypadków i kolizji drogowych. Mimo zaostrzania przepisów i coraz surowszych kar – takich jak zatrzymanie prawa jazdy – wciąż kierujący na polskich drogach przekraczają dozwoloną prędkość.

Mimo, że zaostrzone przepisy obowiązują już od długiego czasu, nie ma tygodnia żeby chociaż jeden z kierujących nie stracił uprawnienia za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Dodatkowo – niestety część ukaranych w ten sposób „piratów drogowych” decyduje się na kierowanie pojazdem mimo zatrzymanych uprawnień.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

fot. KMP Zielona Góra
materiały KMP Zielona Góra