Wkrótce na mapie oświatowej naszego miasta pojawi się Uniwersyteckie Liceum im. Aleksandra Humboldta. W programie “Kwadrans Akademicki” obyła się rozmowa z dr hab. Radosławem Domke, prof. UZ z Instytutu Historii o innowacyjnych metodach kształcenia w nowej szkole średniej i indywidualnym podejściu do uczniów.

W nowym roku szkolnym 2021 roku, już od września akademiccy nauczyciele współpracujący z niepublicznym Liceum im. A. Humboldta będą realizować programy nauczania uwzględniające ramy programowe Ministerstwa Edukacji i Nauki, kształcąc młodzież z zakresu przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Najważniejszy będzie tzw. “projekt matura”, na który wykładowcy mocno stawiają. Koniec ma wieńczyć dzieło!

Takim najważniejsze dla nas zadaniem i tym, czym chcemy przyciągnąć młodego absolwenta i jakiego rodziców do współpracy z nami jest “projekt matura”. Przede wszystkim od trzeciej i czwartej klasy, dwa ostatnie lata bierzemy się naprawdę ostro do pracy, aby jak najlepiej przygotować młodego człowieka do matury. I to pod takim kątem, aby nie potrzebował dodatkowych korepetycji, żeby wszystko już było w ramach naszego programu zajęć. Będzie tyle po prostu nadgodzin tych przedmiotów maturalnych, żeby młody człowiek spokojnie mógłby chodząc do szkoły mieć czyste sumienie, że już nie musi dodatkowo angażować swojego czasu, pieniędzy żeby dokształcać się poza naszą placówką. Taką mamy idę, żeby po prostu ta matura była zdana wręcz wzorowo przez jak największą część naszych absolwentów – prof. Radosław Domke, dyr. Uniwersyteckiego Liceum im. A. Humbolta.

Trzeba podkreślić, że ambitnym planem wykładowców jest poszerzanie horyzontów wiedzy licealistów również w zakresie artystycznym. Między innymi organizowane będą warsztaty teatralne przy współpracy z aktorami Lubuskiego Teatru – prof. Radosław Domke, dyr. Uniwersyteckiego Liceum im. A. Humbolta.

Czy to będzie szkoła taka jak inne? Oczywiście, że nie. Profesor Radosław Domke, który jest dyrektorem nowej placówki podkreśla, że bardzo ważny będzie związek ucznia z nauczycielem, który będzie mentorem – przewodnikiem pomagającym innym zrealizować swój potencjał.

Atmosfera tych lekcji już nie będzie taka sama jak dawniej, posłużę się tym terminem autorytarna. Nauczyciel ma być kimś bardziej w rodzaju takiego partnera, leadera młodego człowieka, który będzie go prowadził przez arkana tych wątków, które go interesują, czy też będziemy zajmować się przydzielaniem takich specyficznych mentorów. Oprócz nauczyciela będzie jeszcze stanowisko mentora. Ten rmentor będzie miał za zadanie opiekować się tym młodym człowiekiem przez te 4 lata,  ale nie tak opiekować się w takim systemie, który mamy teraz,  czyli wychowawca i uczeń, który przykładowo kara za złe zachowanie i tak dalej, bo z tym trochę kojarzy się wychowawca. Mentor będzie miał za zadanie uchwycić jakie są podstawowe zainteresowania i talenty tego młodego człowieka, aby pomóc mu odpowiedzieć na pytanie, kim on chce zostać i jak najlepiej go zbliżyć do tego celu. Mentor ma ucznia prowadzić w kontekście początku jego kariery naukowej i zawodowej – prof. Radosław Domke, dyr. Uniwersyteckiego Liceum im. A. Humbolta.

Uniwersyteckie Liceum im. A. Humboldta nie tylko będzie przygotowywać młodzież do kontynuowania dalszej nauki na zielonogórskiej uczelni, ale doda również “skrzydeł” tym wszystkim absolwentom, którym się marzą o uczelniach wyższych w kraju i zagranicą.

Magdalena Faron - Radio Index