Park zmienił oblicze dzięki inwestycji z Budżetu Obywatelskiego. Nie wszyscy jednak potrafią uszanować czyjąś pracę. Na postawionych ławkach i tablicach edukacyjnych pojawiły się bazgroły.

Mieszkańcy w projekcie remontu parku założyli minimalną ingerencję w jego naturalny, wręcz „dziki” charakter. W grudniu ubiegłego roku w parku pojawiły się strefa wypoczynkowa z siłownią pod chmurką i leżakami, od strony ul. Władysława IV, budki lęgowe dla sów i nietoperzy, tablice informacyjno-edukacyjne z historią tego terenu i głazy oznaczające wejście do parku. Można wypocząć na 30 drewnianych ławkach. Nie brakuje koszy na śmieci. Wiosną planowane jest otwarcie parku, wkopanie kapsuły pamięci i inauguracyjny spacer.

Niestety w Zielonej Górze nie brakuje wandali, którzy niszczą miejską przestrzeń. Na dwóch ławkach i jednej z tablic w parku namalowali bohomazy.

– Prace w parku zostały niedawno ukończone. A już do dzieła wzięli się wandale. – Przykra sprawa. 200 tysięcy złotych wydanych z pieniędzy miasta z BO a już jakiś pseudo artysta postanowił zostawić swój ślad. Ławki są drewniane, tablice personalizowane, wstyd dla tego Pana/Pani – napisała na swoim fanpage na Facebooku Barbara Marcinów, inicjatorka zmian w parku Braniborskim.

 Obszczymurki zostawiają ślady!

Do akcji włączyli się Pogromcy Bazgrołów, którzy zaapelowali o pomoc w złapaniu sprawców. – Jestem wkurzony – nie ukrywa radny Paweł Wysocki (Zielona Razem), szef Pogromców. –  Myślałem, że po latach mieszkańcy już zrozumieli, że wandalizm stał się passe. Niestety dalej po ulicach Zielonej Góry chodzą obszczymurki, którzy na każdej nowej i ładnej rzeczy chcą zostawić swój znak. Jest mi tym bardziej przykro, że uczestniczyłem w konsultacjach na temat tej inwestycji.

Wysocki liczy, że ktoś rozpozna wandala po pozostawionych znakach. Podpisał się WBS. – Bazgrołów „firmowanych” tym inicjałem jest w Zielonej Górze znacznie więcej – wyjaśnia. – Prosimy o kontakt na fanpegu Pogromców Bazgrołów.

Zadanie rewitalizacji zgłosił do Budżetu Obywatelskiego Ruch Miejski, a prace z ramienia Miasta nadzorował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Taxus z Ochli, która za roboty dostała 202 tys. zł.

fot. Piotr Jędzura ŁZ