– Czy posiada Pan zdjęcia z ul Franciszka Zubrzyckiego tam by trzy wieżowce nigdzie nic nie mogę znaleźć – dwa tygodnie temu zapytał mnie Max Serwis. Franciszka Zubrzyckiego, to dzisiejsza ul. Cyryla i Metodego – pisze Tomasz Czyżniewski.
Zaraz pokazałem te wieżowce. Niestety znalazłem jedynie zdjęcie z dwoma wieżowcami, trzeci „schował” się za nimi >>>TUTAJ<<<
Dzisiaj ujęcie ulicy i wieżowców z drugiej strony – widziane od północy. Wieżowce stoją do dzisiaj. Nie ma już kotłowni pod lasem (na zdjęciu widać jeszcze kominy). Widoczna na pierwszym planie szkoła dodatkowe skrzydło równoległe do ulicy. Natomiast na pustym placyku stanęła szkolna hala sportowa.
W momencie gdy Czesław Łuniewicz robił to zdjęcie na osiedlu stały jeszcze baraki, prawdopodobnie budowlańców stawiających osiedle. Na fotografii po prawej stronie. Dzisiaj zamiast nich mamy osiedlowy supermarket. Trochę osiedle się zmieniło

Franciszek Zubrzycki, pseudonim Mały Franek, był dowódcą pierwszego oddziału partyzanckiego Gwardii Ludowej. Podczas budowy w latach 70. wielkich osiedli w okolicach amfiteatru i ul. Łużyckiej (tzw. osiedle XXV-lecia PRL), wiele ulica otrzymało za patronów działaczy komunistycznych.

W ramach dekomunizacji nazwy ulic zmieniono. Zubrzyckiego zamieniono na świętych Cyryla i Metodego 1 lutego 1991 r.
Pomijając rok 1945, to była największa, hurtowa zmiana nazw ulic w powojennej Zielonej Górze. Radni przegłosowali usuniecie politycznych, PRL-owskich nazw ulic i zastąpienie ich bardziej przyjaznymi nazwami i patronami. Dotyczyło to kilkunastu ulic i placów.
Fot. Czesław Łuniewicz – zbiory Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Uwaga! Przypominam, że w „Łączniku Zielonogórskim” co tydzień piszę o dawnej Zielonej Górze. Czasami wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.
fb Tomasz Czyżniewski