Rewitalizacja parku w Zatoniu kończy się. Uroczyste otwarcie zielonogórskiego Wilanowa zaplanowano w sobotę i niedzielę (17 i 18 października).

Park stał się popularnym miejscem spędzania wolnego czasu zielonogórzan i gości z okolicznych miejscowości. Zatonie ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych na mapie Zielonej Góry i regionu.

Park Książęcy zrewitalizowano w ramach projektu pn.  “Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu” współfinansowanego z Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020.

Obraz może zawierać: drzewo, tabela, roślina, na zewnątrz i woda
fot. facebook Park Książęcy Zatonie

Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowe Miasto cieszy się, że to wyjątkowe miejsce odzyskało dawną świetność. – Rewitalizacja parku to nie tylko dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnicy, ale i wszystkich zielonogórzan – mówi S. Jagiełowicz. – Ta perełka będzie naszą wizytówką i marką. Znajdzie się też na trasie rowerzystów, którzy korzystają z popularnej nowosolskiej ścieżki rowerowej „Kolej na Rower”.

Obraz może zawierać: drzewo, roślina, niebo, most, tabela, na zewnątrz i przyroda
fot. facebook Park Książęcy Zatonie

W parku zrealizowano następujące zadania:

*odbudowanie budynku oranżerii i zagospodarowanie budynku na lokal gastronomiczny (kawiarnia);

* odtworzenie elementów historycznej architektury parkowej, m.in. fontanny na dziedzińcu, rzeźba chłopca z łabędziem oraz dzika kalidońskiego, altana różana czy kopia rzymskiego sarkofagu;

*odtworzenie historycznego układu ścieżek;

*oczyszczenie Łąki Joanny z samosiejek oraz odsłonięcie głównych osi widokowych;

*odtworzenie dwóch stawów.

Jedna z fontann już została uruchomiona. Pięknie się prezentuje, zwłaszcza wieczorem, kiedy jest podświetlona. To trzeba koniecznie zobaczyć!

Obraz może zawierać: drzewo, niebo, chmura, roślina, trawa, dom, na zewnątrz i przyroda
fot. facebook Park Książęcy Zatonie
(rk)-WZG