Miejska spółka, Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja (ZWiK) przekazały dzisiaj (14.04) szpitalowi uniwersyteckiemu mobilną pompę dozującą środek do dezynfekcji ścieków. Ma to pomóc w walce z epidemią koronawirusa.

Miejska spółka, Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja (ZWiK) przekazały dzisiaj (14.04) szpitalowi uniwersyteckiemu…

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Wtorek, 14 kwietnia 2020

ZWIK dowiedział się, że Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, co prawda posiada stację dezynfekcji ścieków zakaźnych, ale już pozostałe oddziały wyznaczone przez wojewodę lubuskiego na pobyt pacjentów z COVID-19, nie mają niestety systemów odkażających ścieki z wirusów i bakterii.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Prezes ZWiK Krzysztof Witkowski nie zastanawiał się ani minuty, bo jak mówi każdy powinien obecnie, na miarę możliwości uczestniczyć w działaniach na rzecz powstrzymywania pandemii. W zielonogórskim szpitalu w związku z epidemią, wydzielono kolejne miejsca, w których przebywają osoby chore na koronawirusa, lub takie, które czekają na wynik testu. – Budowa kolejnej komory do dezynfekcji trwałaby kilka miesięcy włączając w to wszystkie procedury budowlane i kosztowała pół miliona złotych – wyjaśnia prezes K. Witkowski. –  Użyczymy szpitalowi  pompę dozującą środek do dezynfekcji ścieków, a konkretnie podchloryn sodu. Ścieki, które potem trafią do kanalizacji będą „czystsze”. Chodzi o to, aby zatrzymać bakterie i wirusy i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich zielonogórzan – podkreśla. – Ścieki będą mniej „groźne”.

Monika Turzańska z działu prasowego wodociągów dodaje, że jedna pompa może wtłaczać do systemu odprowadzania ścieków, maksymalnie ok. siedmiu litrów płynu dezynfekującego.

Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala dziękuję za pomoc. – Pompa zostanie podłączona do ścieków odprowadzanych z budynku głównego szpitala – wyjaśnia.