Wolę widok współczesny niż ten historyczny. W Centrum Biznesu trwają ostatnie przygotowania do niedzielnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – pisze Tomasz Czyżniewski.
Lubię imprezę… Dzisiaj sala na ostatnim Pietrze CB robi wrażenie lekko zapyziałej lecz przed laty było to jedno z najważniejszych, najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. To tutaj obradowały plena KW PZPR. Mównice, tłum towarzyszy, wielkie słowa… i realna władza.
Dzisiaj budynek, w dużej części, jest własnością miasta. Jest też najciekawszym i najbardziej wartościowym przykładem architektury socrealistycznej. Po trosze również symbolem Zielonej Góry. A na pewno ważnym elementem jej powojennej historii.

Projekt budynku został opracowany przez Miastoprojekt Stolica z głównym projektantem Mikołajem Kokozowem. Kierownikiem budowy był Ludwik Śmigielski. Projekt powstał w latach 1951-52. Część rysunków dostarczano wprost na plac budowy w 1953 r. Przez prawie pół wieku na pierwszym Pietrze urzędowali tutaj kolejni I sekretarze KW PZPR, którzy faktycznie rządzili województwem.

Warto pamiętać, że gmach powstał na obrzeżach śródmieścia, przy wówczas niewiele znaczącej ul. Topolowej. Dopiero stawiane przy niej kolejne domy i poszerzenie ulicy zmieniło charakter tej głównej dzisiaj arterii Zielonej Góry.
 
Fot. Bronisław Bugiel i sztab WOŚP
Uwaga! Przypominam, że w „Łączniku Zielonogórskim” co tydzień piszę o dawnej Zielonej Górze. Czasami wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.
facebook Tomasz Czyżniewski