Elektrociepłownia „Zielona Góra” nie zwalnia tempa. Niedawno z zakładu zniknął charakterystyczny komin, teraz odtwarzana jest wyburzona w lutym południowa ściana budynku bloku węglowego.

Na terenie zielonogórskiej Elektrociepłowni przy ul. Energetyków trwają roboty rozpoczęte w październiku 2019 r. przy wyłączonym z użytkowania w 2012 r. bloku węglowym.

– Aktualnie prowadzone prace są na ostatnim etapie projektu, czyli rozbiórce ściany południowej budynku głównego bloku węglowego i odtworzeniu nowej – wyjaśnia Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła S.A. – Elewacja ściany została rozebrana i w zeszłym tygodniu rozpoczęto jej odtworzenie zgodnie z wytycznymi projektu.

Zakres prac obejmuje m.in. rozbiórkę bocznicy kolejowej służącej do transportu węgla, demontaż 80-metrowego stalowego komina bloku węglowego a także urządzeń do odpylania spalin przy kominie, demontaż suwnicy bramowej służącej niegdyś do rozładunku węgla, wyburzenie galerii nawęglania i wieży przesypowej. Prace odbywają się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, i potrwają do 31 marca.

Wykonawcą jest firma JDK z Katowic, ta sama co wyburzyła komin.

fot. Piotr Jędzura ŁZ