Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury, zapraszają na ostatnie spotkanie autorskie i rozmowę o literaturze w cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

W czwartek (27.08) o godz. 18.00 gościem będzie dr Robert Rudiak, poeta, prozaik, publicysta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych, prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Pretekstem do rozmowy jest, wydana pod koniec 2019 r., publikacja Roberta Rudiaka pt. Fenomen Michała Kaziowa. Monografia.Jak czytamy na stronie biblioteki ,,Michał Kaziów – czy to nazwisko jeszcze komuś coś mówi? Był kiedyś na ustach całego kraju, pisały o nim gazety, mówiono w radiu, powstawały reportaże telewizyjne, nakręcono o nim nawet dwa filmy! Dziś pamiętają o nim tylko nieliczni, kilka osób z najbliższej rodziny, kilku jeszcze żyjących przyjaciół ze środowiska niewidomych oraz koledzy literaci i dziennikarze z radia, prasy czy telewizji. Kiedy żył, był idolem, bohaterem, wzorcem osobowym dla młodzieży, bożyszczem niezłomności dla kalekich, człowiekiem, którym szczyciły się władze, społeczeństwo i stawiały za wzór. Ale to było, kiedy żył… po jego śmierci, z każdym rokiem jest o nim coraz ciszej.

,,Michał Kaziów był człowiekiem zależnym i wolnym jednocześnie. Zależność wynikała z fizycznej ograniczoności. Źródłem wolności był potencjał intelektualny, mocna osobowość i wynikające z nich erudycja, kreatywność, twórczość, poczucie wartości, godność, empatia, życzliwa mądrość.(…) Michał Kaziów ujawnił „kulisy” bycia Bohaterem – powszechnie podziwianym, szanowanym, honorowym, nagradzanym…’’ – Prof. UZ, dr hab. Małgorzata Czerwińska.

Zapraszamy na spotkanie i dyskusję.

Materiały WiMBP
Materiały WiMBP
(dg)-WZG