To dobra wiadomość dla posiadaczy elektrycznych samochodów. Dziś (06.02) specjalnie dla nich uruchomiono pierwszą w Europie wielofunkcyjną stację ładowania samochodowych akumulatorów. Gdzie? W zielonogórskim parku przemysłowym! Zobaczcie obszerną fotorelację.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Potęgą światową jeszcze nie są. Ale na europejskiej scenie gospodarczej już zaczynają grać pierwsze skrzypce. O kim tu mowa? O Ekoenergetyce Polska, bardzo ciekawej zielonogórskiej spółce, która pierwsze swe kroki stawiała 10 lat temu w akademickim inkubatorze. Wszystko się zaczęło od pracy dyplomowej dwóch absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Maciej Wojeński oraz Bartosz Kubik jako pracę dyplomową przygotowali elektryczną ładowarkę samochodową. To ona posłużyła za punkt wyjścia do żywiołowego rozwoju firmy, jaką obaj panowie założyli tuż po ukończeniu studiów. Dziś Ekoenergetyka zdobyła ok. 90 proc. polskiego rynku autobusowych ładowarek oraz ok. 40 proc. rynku europejskiego. Dotychczasowy dorobek spółki wygląda naprawdę imponująco. Pomimo statusu debiutantów, zdołali swoje ładowarki zainstalować w ponad 60 miastach w 11 krajach. Dane te ulegają podwyższeniu z każdym miesiącem, zamówień bowiem wciąż przybywa.

– Każde zamówienie traktujemy indywidualnie, elastycznie dopasowując się do konkretnych oczekiwań i potrzeb naszych klientów. Jeśli trzeba, robimy nawet betonowe konstrukcje dla naszych ładowarek – tłumaczy Krzysztof Burda, dyrektor ds. marketingu zielonogórskiej spółki.

 

Źródłem błyskotliwego sukcesu Ekoenergetyki jest nie tylko wielka dbałość o jakość oraz innowacyjne podejście do każdego zlecenia. Kołem napędowym zielonogórskiej firmy okazała się być elektromobilność, czyli przestawianie autobusów i samochodów osobowych na elektryczny napęd. Za kilka lat po europejskich drogach będą jeździć miliony elektrycznych samochodów. Wszystkie te pojazdy będą potrzebowały efektywnych ładowarek instalowanych nie tylko w firmowych czy prywatnych garażach, ale także w przestrzeni publicznej.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Zielonogórska Ekoenergetyka ma duży apetyt na zdobycie dużej części tego olbrzymiego tortu potencjalnych zamówień. Już teraz przygotowuje nowoczesne rozwiązania w tym zakresie. Dowodem wczorajsza uroczystość otwarcia pionierskiej Stacji Paliw Alternatywnych – Ekoen. Stację uruchomiono na terenie należącym do spółki, przy ul. Rozwojowej 9.

– Lokalizacja naszej stacji w obrębie lubuskiego parku przemysłowo-technologicznego nie jest przypadkowa. Setki pracowników firm zlokalizowanych na tym obszarze może śmiało dojeżdżać do pracy zeroemisyjnymi samochodami. Dzięki naszej stacji, ładowanie samochodowych baterii będzie szybkie, proste i wygodne. Do tego oferujemy bistro z pysznymi przekąskami. Takie podejście do elektromobilności  zdecydowanie podnosi komfort podróżowania – wyjaśnia prezes spółki B. Kublik.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Wedle szefów Ekoenergetyki, stacja Ekoen została wymyślona i zbudowana jako miejsce adresowane wyłącznie dla użytkowników samochodów elektrycznych. Pięć ultraszybkich stanowisk ładowania, z przewodami chłodzonymi cieczą, jest w stanie ładować pojazdy mocą nawet 350 kW. Każda wyposażona jest w uniwersalne wtyczki ładowania (CCS, Combo 2 i CHAdeMO). Czas poświęcony na zasilenie baterii został ograniczony do minimum. Aby zapłacić za energię, wystarczy dowolna karta płatnicza lub gotówka. Z usług nowej stacji będzie można korzystać siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.

– Zielonogórska stacja jest pilotażowym projektem, ale docelowo chcemy rozwijać sieć we wszystkich miastach w Polsce – mówi prezes spółki Ekoen, Adam Olszewski.