W środę (24.06) prezydenci Zielonej Góry Janusz Kubicki i Nowej Soli Jacek Milewski spotkali się z nowym klubem w sejmiku lubuskim „Samorządowe Lubuskie”.

Janusz Kubicki i Jacek Milewski poprosili członkinie klubu: Wioletę Haręźlak, Beatę Kulczycką i Aleksandrę Mrozek, aby w rozmowach z zarządem województwa lubuskiego wspierały powstanie Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego Lubuskie Trójmiasto i jego priorytetowe cele. Radne Samorządowego Lubuskiego zadeklarowały, że zaapelują o zapisanie tych celów w aktualizowanej obecnie Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego.

Obszar będzie utworzony przez połączenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry (miasta i gminy Zielona Góra, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica i Zabór) oraz Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Nowej Soli (miasto Nowa Sól, gmina Nowa Sól, miasto i gmina Otyń).

Komunikacja, szkolnictwo i turystyka

Lubuskie Trójmiasto mocno stawia na rozwój sprawnej komunikacji. To będzie szybka kolej trójmiejska łącząca Sulechów, Zieloną Górę i Nową Sól, zachodnia obwodnica Zielonej Góry omijająca Przylep, Płoty i Czerwieńsk i prowadzącą przez most w Pomorsku docelowo do nowego węzła S3 Sulechów Północ. W planach są też drugi etap obwodnicy południowej Zielonej Góry prowadzący do pełnego węzła S3 w Niedoradzu i dokończenie obwodnicy Nowej Soli. Partnerzy będą też zabiegać o spójną sieć ścieżek rowerowych, w szczególności o trasę z Zatonia, przez Niedoradz, do Otynia.

Lubuskie Trójmiasto zadba o nowoczesne szkolnictwo zawodowe. Uzupełniająca się oferta szkół branżowych w Zielonej Górze i Nowej Soli ma być powiązana z odpowiednimi kierunkami Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze i Sulechowie.

Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów zapowiadają też niekonkurencyjną i ścisłą współpracę swoich szpitali.

Miastom bliski jest rozwój turystyki, a to między innymi wykorzystanie potencjału Odry i rozwijanie tradycji winiarskich.

 Prezydenci popierają nowy klub

Prezydent Janusz Kubicki ucieszył się z powstania nowego klubu. – Powiedziały STOP ❗️ Wioleta Haręźlak, Beata Kulczycka i Aleksandra Mrozek chcą innych standardów w samorządzie – napisał na Facebooku gospodarz Zielonej Góry. –  Domagają się partnerskiego traktowania i dialogu! Dlatego też biorą sprawy w swoje ręce. Samorządowe Lubuskie – to nowy klub radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego. Jestem pewny, że wspólnie zdziałają wiele dobrego dla mieszkańców regionu. Ich doświadczenie, determinacja i konsekwencja w działaniu są gwarancją mocnego i silnego głosu w województwie lubuskim! Jako Prezydent Miasta Zielona Góra będę wspierał działania klubu Samorządowe Lubuskie – zapowiedział.

Prezydent Jacek Milewski pochwalił nową inicjatywę. – Samorządowe Lubuskie to brak partyjniactwa i przedkładania interesu partii nad interes mieszkańców, współpraca na linii sejmik województwa samorządy gminne i powiatowe, partnerstwo w rozwiązywaniu problemów i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, rozmowa na merytoryczne argumenty, a nie argument partyjnej siły – to samorządowy świat, o który naprawdę warto wspólnie powalczyć – napisał na swoim profilu facebookowy. –  To idea, której warto poświęcić część naszej samorządowej energii. Gorąco zachęcam do tego moje koleżanki i kolegów samorządowców. Właśnie został zrobiony pierwszy krok na tej drodze. W Sejmiku Województwa Lubuskiego powstał Klub Samorządowe Lubuskie. Tworzą go Panie: Wioleta Haręźlak, Aleksandra Mrozek i Beata Kulczycka. Trzymam kciuki za skuteczność i deklaruję samorządową Współpracę przez duże “W” – podkreślił.

(rk)-WZG