Dzisiaj na wydziale matematyki, informatyki i ekonometrii UZ, zadebiutowała zielonogórska wersja słynnej amerykańskiej gry Monopoly. Pierwszą potyczkę wygrało Radio Index, które pokonało prezydenta Janusza Kubickiego z synem Piotrem.

Monopoly to jedna z najpopularniejszych planszówek na świecie, znana na wszystkich kontynentach. Nic dziwnego, że jej premiera cieszyła się dużym zainteresowaniem. W rolę pierwszych pionków wcielili się prezydent Janusz Kubicki z synem Piotrem, prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich UZ i Marcin Grzegorski, redaktor naczelny Radia Index, któremu też towarzyszył syn. Rywalizacja między prezydentem a redaktorem była bardzo zacięta. J. Kubicki przegrał o włos, ale zapowiedział, że kiedyś skutecznie się zrewanżuje.

Prezydent grał już w Monopoly wcześniej, ale jak zażartował po raz pierwszy będzie miał okazję kupić sobie miasto albo uniwersytet. Prorektor W. Strzyżewski odwdzięczył się deklaracją, że ma wielką ochotę nabyć Ratusz. Czy panowie wkrótce zamienią się miejscami? – Studenci będą mieli ze mną dobrze – zapewnił prezydent.

W Monopoly swoich sił spróbował znany rysownik Robert Marek Jurga, jeden z autorów zdjęć na planszę (grał z córką Zuzią). Ze śmiechem powiedział nam, że po cichu liczy na egzemplarz autorski. – Każdy z nas czasem marzy o wielkim biznesie – rozmarzył się. – Z Zuzią kupimy zielonogórski ratusz lub stadion żużlowy – zapowiedział kolejne kroki w „karierze” zawodnika.

Piotrek przyszedł z mamą i do gry wyrywał się na ochotnika jako jeden z pierwszych widzów – Ale superzabawa! – cieszył się chłopak. – Chciałbym, żeby mama kupiła mi Monopoly. Planszówki są teraz modne.

Miasto zasłużyło na własną planszę!

Ewelina Kuczyńska, przedstawicielka Winnig Moves, producenta gry zaznaczyła, że jej firma co roku wybiera inne miasto na planszę. Dlaczego wybór tym razem padł na Zieloną Górę? – Miasto jest ciekawe, pełne innowacji, biznesu lokalnego, kultury – wyliczała. – A co najważniejsze jesteście stolicą polskiego żużla – tymi słowami wzbudziła aplauz, zwłaszcza młodszej części publiczności.

Na planszach znalazły się charakterystyczne punkty na mapie Winnego Grodu, miejsca lubiane i kultowe m.in. Ratusz, Palmiarnia, CRS, stadion żużlowy, redakcja Gazety Lubuskiej, Park Piastowski czy Uniwersytet Zielonogórski.

Prawdziwą gwiazdą uroczystości zgodnie z przewidywaniami okazał się facet z charakterystycznym, zakręconym wąsem, czyli Pan Monopoli, z którymi do pamiątkowych fotek stawiali nie tylko najmłodsi miłośnicy gry. Furorę zrobili żużlowcy Stelmetu Falubazu Piotr Protasiewicz i Patryk Dudek.

Zdaniem wiceprezydenta Dariusza Lesickiego Monopoly to świetna promocja dla miasta. – Pokazujemy się z dobrej strony jako miasto, które jest godne tego, aby pojawiło się na planszy tej słynnej gry – twierdzi.

Premiera MONOPOLY Zielona Góra

3, 2, 1 i… JEST! ● Premiera gry Monopoly ● Edycja Zielona Góra ●Plansza zielonogórskiej edycji Monopoly została odkryta punktualnie o godzinie 12 na Uniwersytet Zielonogórski. Będzie grane w Miasto Zielona Góra i Lubuskie! Jak Wam się podoba? Piszcie w komentarzach.

Opublikowany przez Radio Index 96 fm Sobota, 9 listopada 2019

 

Zielonogórską edycję Monopoly wydano w nakładzie 4 tys. egzemplarzy. Jeśli zielonogórzanie wykupią grę na pniu, firma Winning Moves ją dodrukuje. Tak się stało np. z poznańską wersją gry, której nakład początkowo wynosił też 4 tys. egzemplarzy. Obecnie nabywców znalazło już ponad 10 tys. kompletów. A gdzie można kupić „monopol”? To proste. Wystarczy wejść na stronę producenta gry lub zajrzeć do któregoś z salonów Empiku.

Foto: Piotr Jędzura