Wczoraj pisaliśmy o planowanej wymianie kopciuchów w obrębie starówki i śródmieścia. Temat wzbudził duże zainteresowanie. Podajemy listę ulic, których mieszkańcy pozbędą się pieców na opał stały!

Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, koordynator programu źródeł ciepła zaznacza, że program dotyczy jedynie mieszkań komunalnych.Niebawem dodatkowo ruszy program miejski, w którym właściciele prywatnych nieruchomości będą mogli się starać o dofinansowanie na wymianę pieców – informuje P. Wysocki.

Na tych ulicach będą wymienione piece:

*1 Maja

*Al. Niepodległości

*Bankowa

*Batorego

*Bema

*Chopina

*Chrobrego

*Drzewna

*Dworcowa

*Fabryczna

*Grottgera

*Głowackiego

*Harcerska

*Jedności

*Kopernika

*Kościelna

*Kożuchowska

*Kraszewskiego

*Kupiecka

*Licealna

*Lisia

*Lipowa

*Lwowska

*Łużycka

*Masarska

*Matejki

*Młyńska

*Moniuszki

*Plac Pocztowy

*Reja

*Sienkiewicza

*Sikorskiego

*Sowińskiego

*Stary Rynek

*Strzelecka

*Sulechowska

*Średnia

*Tylna

*Wandy

*Wazów

*Wojska Polskiego

*Wrocławska

*Wyspiańskiego

*Zamkowa

*Zjednoczenia

Przypomnijmy. Miasto wymieni stare piece w 180 mieszkaniach komunalnych w obrębie starówki i śródmieścia. To część programu walki ze smogiem. Zadanie będzie zrealizowane do 2022 r. Wymiana pieców będzie kosztować 4 mln zł, z czego 2 mln zł ma pochodzić z programu pn.  ”Wymiana źródeł ciepła w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Zielona Góra”, sfinansowanym przez Unię Europejską. Partnerem w projekcie jest miasto Sulechów.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej jest już po przetargu na wykonanie projektów budowlanych na wymianę kopciuchów na ekologiczne piece gazowe. Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony do połowy roku.

Kopciuchy, to stare piece (niektóre kaflowe) na węgiel, koks i drewno. W wyniku spalaniach do atmosfery wnika m.in., dwutlenek węgla i stąd mamy problemy ze smogiem. Oczywiście to tylko jedna z przyczyn zanieczyszczenia środowiska.

(rk)-WZG