55 lat temu. „Zielona Góra przyszłości” – pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” z 19 czerwca 1965 r. opublikowała tekst o planach rozbudowy miasta – Pisze Tomasz Czyżniewski i przedstawia zdjęcia z tego okresu.

 

Zdjęcie profilowe Tomasza Czyżniewskiego, Obraz może zawierać: 1 osoba55 lat temu. „Zielona Góra przyszłości” – pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” z 19 czerwca 1965 r. opublikowała tekst o planach rozbudowy miasta. Budownictwo mieszkaniowe miało się koncentrować na dwóch głównych placach budów:
– przy ul. Podgórnej – osiedle Wazów III
Przy ul. Wiśniowej – osiedle Wiśniowa.
Budowę os. Wazów III rozpoczęto w 1964 r. Prace trwały do 1966 r. – Osiedle zabuduje się 11 budynkami mieszkalnymi, które łącznie będą posiadały ok. 2.800 izb – pisała „GZ”. – Spośród 11 bloków, 6 będzie miało po 5 kondygnacji (parter plus 4 piętra) a 5 budynków będzie wysokościowcami liczącymi po 11 kondygnacji każdy.
Te ostatnie zbudowano wzdłuż ul. Dzierżyńskiego (dzisiaj Władysława IV). Szacowana, że na osiedlu zamieszka 3.000 zielonogórzan.
„Gazeta” trochę mnie zaskoczyła. Wiedziałem, że przy Dzierżyńskiego powstały pierwsze wieżowce w mieście. Z tekstu wynika, że były to również pierwsze wieżowce w województwie. 

#DawnaZielonaGóra #Dzierżyńskiego #WładysławaIV

Fot. Bronisław Bugiel
Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.

facebook Tomasz Czyżniewski