27 października oficjalnie rozpoczęło działalność stowarzyszenie „Nowa Białoruś”. Będzie integrować zielonogórzan, którzy mają swoje korzenie na Wschodzie, z Białorusinami, którzy osiedlili się w mieście. Założyciele organizacji spotkali się przy Palmiarni, by opowiedzieć o swojej inicjatywie.

W Zielonej Górze mieszkają osoby, których przodkowie pochodzą np. z Baranowicz, Głębokiego czy Pińska. – Te korzenie mocno w nas tkwią – przyznaje Stanisław Domasz-Domaszewicz, wiceprezes „Nowej Białorusi”.

Czujemy ogromny sentyment i potrzebę tego, żeby włożyć chociaż małą cegiełkę do tego, by Białoruś była faktycznie wolna. By mieszkańcy, a szczególnie młodzież tam mieszkająca, mogła tak samo swobodnie działać i się organizować, tak jak my się organizujemy – Stanisław Domasz-Domaszewicz.

Do stowarzyszenia mogą też należeć ci, którzy po prostu żywią sympatię do Białorusinów.

Zapraszamy wszystkich zielonogórzan, którzy mają białoruskie korzenie, mają pozytywne uczucia do Białorusinów. Na razie mamy stronę na Facebooku. I jak tylko wirus się od nas odczepi, będziemy robić duże spotkanie. Na pewno ogłosimy to w mediach, żeby ludzie przyszli, poznali się, posłuchali piosenek. Dużo Białorusinów tu mieszka od dawnych czasów i nie znają się, nie wiedzą, skąd pochodzą. Może to nawet sąsiedzi, a jeszcze nie rozmawiali na ten temat – Lena Kot, prezeska stowarzyszenia „Nowa Białoruś.

Losy wielu Polaków, którzy mieszkali na terenie obecnej Białorusi, są powiązane z II wojną światową. Po 1945 r. opuszczali oni rodzinne strony, by zamieszkać w nowych granicach Polski.

Jestem Polką. Mój ojciec też był Polakiem, ale mieszkał na terenie dzisiejszej Białorusi, dokładnie w miejscowości Raków. Kilka lat temu byłam uczestniczką zjazdu rodzinnego, wycieczki na Białoruś. Zobaczyłam, gdzie ojciec mieszkał przed wojną i pierwszych latach wojennych. Po wojnie oczywiście cała rodzina miała wybór: albo powrócić na ziemie polskie, albo zostać na terenie Białorusi. Dziadek zdecydował, że cała rodzina wyjeżdża do Polski – Urszula Mocek, członkini stowarzyszenia „Nowa Białoruś.

Stowarzyszenie „Nowa Białoruś” w Zielonej Górze będzie prowadzić działalność kulturalną i charytatywną.

Aleksandra Pietruszewska - Radio Index