Tego jeszcze w mieście nie było! Rozpoczęła się budowa zielonych przystanków przy Elżbietankach i Centrum przy al. Wojska Polskiego. To projekt wybrany przez zielonogórzan w Budżecie Obywatelskim.

Dzisiaj (23.11) zdemontowano starą wiatę na popularnym przystanku przy Elżbietankach i przygotowywany jest teren pod wylanie fundamentów całej konstrukcji. W siedzibie wykonawcy trwa budowa stelaży pod zieloną ścianę i zielony dach. Drugi przystanek Centrum przy ul. Westerplatte nie będzie wymieniany, ściana pokryta zielenią stanie obok przystanku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem do 15 grudnia przewiduje się koniec inwestycji.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Przypomnijmy. To mieszkańcy w konsultacjach społecznych wybrali przystanki, które ich zdaniem zasługują w pierwszej kolejności na zmianę. W zależności od pory roku, zielone ściany zmienią swoje barwy. To zasługa odpowiedniego doboru roślin. Zobaczymy między innymi bergenie, turzyce morowe, irgi, trzmieliny, żurawki oraz bluszcz. Nasadzenia pojawią się również w pobliżu przystanków. Elżbietanki ozdobią krwawniki czy szałwie, a przy Westerplatte zakwitną świdośliwa, wiśnia pikowana, trzcinnik, jeżówki, narcyzy i kostrzewa. Dodatkowo wiata przy Wojska Polskiego zyska zielony dach, którego podstawą będą różnego rodzaju rozchodniki.

Nie zabraknie nowych ławek i koszy na śmieci. Główną atrakcją będą jednak roślinki.

Obraz może zawierać: drzewo, roślina, tabela, niebo, na zewnątrz i przyroda
fot. UM ZG
(rk)-WZG