– Zielone Przystanki wykonano zgodnie z projektem koncepcyjnym – mówi Agnieszka Kochańska – miejska architekt zieleni. – Rośliny będziemy podziwiać cały rok.

W grudniu Zielona Góra zyskała dwa zielone przystanki przy Elżbietankach i Centrum przy al. Wojska Polskiego. Wydawało się, że to spełnienie marzeń, bo miasto zrealizowało projekt z Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem pojawił się olbrzymi hejt w internecie, przystanki nie przypadły do gustu np. ekologom. Rozumie to pani?

Rozumiem. Nasze wyobrażenia o ostatecznym kształcie inwestycji mogą być odmienne. Wynika to często z braku wiedzy na temat ograniczeń przy realizacji inwestycji w ścisłym centrum miasta, gdzie znajduje się bardzo dużo infrastruktury podziemnej. Dodatkowo ograniczała nas niewielka przestrzeń, na której chcielibyśmy zmieścić wiele różnych funkcji. Mimo tych trudności udało się zrealizować postulaty mieszkańców, które zdefiniowano podczas konsultacji społecznych. Rozszczelniono betonowy chodnik, posadzono drzewa w gruncie oraz byliny i trawy ozdobne. Jest to pierwszy taki projekt w Zielonej Górze, zgodny z obecnym trendem mówiącym o działaniach umożliwiających wsiąkanie wód deszczowych do gruntu i poprawą klimatu w mieście. W tym wypadku jest to mikroklimat miejsca. Zbudowano profesjonalną zieloną ścianę z automatycznym systemem nawadniającym. Zastosowano rośliny zimozielone, krzewy, byliny i pnącza o różnych barwach liści, które przez cały sezon wegetacyjny będą atrakcyjne a co najważniejsze podniosą wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu i oczyszczą powietrze z pyłów. Mimo, że nie było możliwości wykonania przyłącza wody, rozwiązano i ten problem stosując zbiornik podziemny. Powstała enklawa zieleni na niewielkiej przestrzeni, która ma służyć osobom oczekującym na autobus i cel został zrealizowany na wysokim poziomie jakości. Oczywiście, może się nie podobać wszystkim wygląd i kolor roślin. I to jest zupełnie naturalne.

Brak opisu.
fot. Piotr Jędzura ŁZ

A może realizacja inwestycji różni się od pomysłu zielonogórzan? Niektórzy internauci piszą, że wygląd przystanków ma niewiele wspólnego z pokazywaną wizualizacją?

Inwestycję wykonano zgodnie z projektem koncepcyjnym. Na etapie uzgodnień projektu budowlanego, należało nieco zmodyfikować lokalizację zielonej ściany przy ul. Westerplatte ze względu na instalację zasilającą w wodę i sterująca, która wymagała dużo przestrzeni pod ziemią. Ostatecznie udało się stworzyć, moim zdaniem, bardziej atrakcyjne rozwiązanie funkcjonalne dla użytkowników przystanku. Realizacja Zielonych Przystanków może się nieco różnić wyglądem zewnętrznym od wizualizacji. Wynika to ze szczegółowej analizy otoczenia, przepisów prawa budowlanego i norm, jakiej dokonał projektant wykonując projekt budowlany. Projektant zaproponował optymalne rozwiązanie, które godzi wszystkie okoliczności, którym należy się podporządkować. Natomiast, co jest najistotniejsze zrealizowano główne cele i funkcje koncepcji.

Zielony Dach – fot. ZGK

-Po fali krytyki możliwe są jeszcze zmiany na przystankach?

–  Tak, zawsze można coś poprawić.

-Nie zniechęciła się pani do ewentualnej kontynuacji inwestycji?

Zniechęcenie! Nie! Motywuje mnie to do dalszej pracy. Cieszy mnie to, że możemy realizować inwestycje związane z tworzeniem nowych przestrzeni zielonych w przestrzeni miasta. A co najcenniejsze, że mieszkańcy świadomie tego oczekują.

-Jak przystanki będą prezentować się wiosną, latem, jesienią? Jednym słowem, te ściany mają żyć cały rok?

-Zielone ściany będą atrakcyjne przez cały rok. Tak zostały zaplanowane. Oglądamy je w środku zimy i jest na co popatrzeć mimo, że rośliny są jeszcze małe. Cennym uzupełnieniem dla zielonych kompozycji są drzewa i byliny, które już w maju pięknie zakwitną oraz trawy ozdobne, które zimą będą cieszyć oko swoimi puszystymi kwiatostanami.

Brak opisu.
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Dlaczego po drugiej stronie konstrukcji ściany przy Centrum jest mur, a nie zieleń?

-To nie jest mur. Na tyle ściany, instalacja jest maskowana tworzywem. Musi być dostęp do poszczególnych modułów dla ich serwisowania. W razie awarii nawodnienia lub, żeby zrobić przegląd lub wymienić rośliny, które się nie przyjęły. Pamiętajmy również, że koszt wykonania takiej instalacji jest wysoki.

Na tylnej ścianie przystanku planowana jest informacja dla turystów i mieszkańców w formie baneru z mapą miasta i podstawowymi informacjami dotyczącymi, komunikacji, turystyki i kultury. Dla orientacji osób przyjezdnych z innych części miasta i turystów.

Dziękuję za rozmowę.

(rk)