Czas Wszystkich Świętych to chwile, kiedy wiele osób wybierze się na groby najbliższych, czasem do miejscowości oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Pomimo panującego stanu epidemii policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu nie tylko w rejonach cmentarzy ale także na drogach całego kraju. W związku z tymi wyjazdami przypominamy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i zwróceniu uwagi na zmieniające się przepisy dotyczące obostrzeń sanitarnych. Zielonogórscy policjanci dołożą wszelkich starań, aby tym czasie było spokojnie i bezpiecznie zarówno na drogach jak i na cmentarzach.

W związku ze spodziewanym dużym natężeniem ruchu na drogach, prosimy wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Wyjeżdżając w dłuższe trasy pamiętajmy, że w tym czasie na drogach będzie wzmożony ruch, dlatego już teraz zaplanujmy podróż, a jeśli nie jest to konieczne, zrezygnujmy z podróżowania w tym czasie.

Jeśli jednak zdecydujemy się wyjechać w podróż, policjanci proszą wszystkich kierujących o zachowanie ostrożności, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i unikanie sytuacji, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Pamiętajmy, żeby przed podjęciem jakichkolwiek manewrów na drogach, upewnić się czy możemy je bezpiecznie wykonać nie narażając innych kierujących.

Dzięki coraz lepiej rozwiniętej infrastrukturze dróg, po naszym kraju, a także po województwie lubuskim jeździ się coraz bezpieczniej i bardziej komfortowo. Niestety lepsze drogi sprzyjają rozwijaniu coraz większych prędkości, a to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, a jak pokazują statystyki – najczęściej przyczyną wypadku jest błąd człowieka.

Policjanci proszą szczególnie o większą ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, a zwłaszcza tych gdzie nie ma świateł. Przypominamy także pieszym czym może skończyć się nagłe wtargnięcie przed nadjeżdżający samochód, jak również prosimy o dawanie najmłodszym przykładu poprawnego zachowania na drodze – właściwego korzystania z przejść dla pieszych. Pamiętajmy także, żeby przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę – dotyczy to zwłaszcza ulic dwujezdniowych.

Jak zwykle zachęcamy też do noszenia odblasków  w szczególności w godzinach porannych i po zapadnięciu zmroku mimo, że w terenie zabudowanym nie są one obowiązkowe. Pamiętajmy, że osoby, które noszą odblaski, są lepiej widoczne dla kierujących.

Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na groby najbliższych, a później do domu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, przede wszystkim o zmianach w organizacji ruchu przy cmentarzach, objazdach ale pamiętajmy żeby:

  • zaplanować trasę, co pewien czas robić przerwy na odpoczynek
  • sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon)
  • dostosować prędkość do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu
  • utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu
  • nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych:

  1. Nadmierna prędkość, a w szczególności niedostosowanie jej do panujących warunków drogowych i natężenia ruchu
  2. Kierowanie po spożyciu alkoholu
  3. Nieprawidłowe wykonywanie manewrów wyprzedzania, omijania, wymijania
  4. Nieprawidłowe korzystanie z drogi przez pieszych – wtargnięcie na jezdnię, przechodzenie w miejscach niedozwolonych, poruszanie się niewłaściwą strona jezdni czy wychodzenie na jezdnię z za stojących pojazdów.
KMP - ZG