Zielona Góra będzie miała nowy żłobek, który ruszy od 14 września przy al. Wojska Polskiego. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia placówki. Dzisiaj (25.08) zajrzeliśmy do środka! To prawdziwa perełka. Zobaczcie zdjęcia!

Naszymi przewodniczkami były Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie i Katarzyna Cichocka, szefowa Żłobka Miejskiego Nr 1, działającego przy ul. Wandy. To będzie filia „jedynki”. W tym roku zostanie zagospodarowany parter zabytkowej willi, która w środku prezentuje się jak okazały pałac. Wcześniej funkcjonował tu „Ślimaczek”, żłobek niepubliczny.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Żłobek przyjmie 36 maluchów od piątego do osiemnastego miesiąca życia w dwóch grupach (15 i 21). Nabór z uwagi na pandemię koronawirusa był wyłącznie elektroniczny. Dla starszaków miejsce znajdzie się od września 2021. Docelowo w placówce będzie się uczyć i bawić ok. setka dzieciaków.

Obecnie żłobek nie jest może placem budowy, bo ściany są już dawno pomalowane i podłogi wyłożone. Co nieco trzeba jednak jeszcze posprzątać, udekorować i poprawić. Na korytarzu jest portret małej modelki, dziewczynka pięknie się uśmiecha – zachęca rówieśników i ich rodziców do odwiedzin. Dzielna ekipa wśród której są bezdomni, w ten sposób wracający do życia w społeczeństwie, uwija się jak w ukropie. W końcu meble sama się nie poskręcają. Prace w żłobku pochłonęły ok. 180 tysięcy złotych. – Miasto wystąpi do rządu o dofinansowanie w ramach programu „Maluch plus” – wyjaśnia W. Haręźlak. –  Aby mieć szansę na wsparcie trzeba rozbudowywać żłobek, a my tworzymy filię placówki przy ul. Wandy, dlatego jestem dobrej myśli. Jak się uda dostaniemy przynajmniej 20 tys. złotych na każde dziecko – przekonuje. – Ponadto poprosimy urząd marszałkowski o dodatkowe 4 mln zł.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

– Zainteresowanie było spore – przyznaje dyrektor K. Cichocka. – Miejsc w żłobkach brakuje co roku. Bardzo się cieszę, że dzieci w żłobku będą miały bardzo dobre warunki. W przyszłym roku zaadoptujemy pierwsze piętro, choć część pomieszczeń jest już gotowa. Naszym autem jest ten piękny park, który ma być zrewitalizowany.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

W. Haręźlak dodaje, że budynek otoczony parkiem ma spory potencjał. – Obok funkcjonują domki rodzinkowe, a w budynku po byłym domu dziecka znajdzie się Dom Samotnej Matki. Pieniądze na ten cel przekaże nam wojewoda lubuski.

 

 

(rk)-WZG