W środę (21.10), pod pretekstem wizyty lekarskiej, dwie nieznane kobiety okradły starszą zielonogórzankę. Zielonogórscy policjanci przypominają o ostrożności i przestrzegają przed wpuszczaniem osób obcych do domów. Panujący w naszym kraju stan epidemii w związku z koronawirusem postanowili niestety wykorzystać przestępcy działający na szkodę osób starszych.

Policjanci z Komisariatu I Policji w Zielonej Górze przyjęli zgłoszenie o kradzieży pieniędzy przez dwie nieznane kobiety, które pod pretekstem wizyty i badań lekarskich weszły do mieszkania i okradły starszą zielonogórzankę. W wyniku przestępczego działania pokrzywdzona straciła pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 9 tysięcy złotych.  Do zdarzenia doszło w środę /21.10/ w bloku na terenie jednego z osiedli. Kobieta zorientowała się dość szybko, że została okradziona,  jednak policjanci zostali powiadomieni o tym zdarzeniu dopiero po dłuższym czasie co praktycznie uniemożliwiło  zatrzymanie sprawczyń kradzieży na gorącym uczynku.Metoda działania oszustek była podobna do tych, które zazwyczaj wykorzystują przestępcy, żeby dostać się do domu i okraść mieszkańców. Jak opowiedziała policjantom pokrzywdzona 78-latka, do jej mieszkania zapukały dwie nieznane kobiety podające się za pracownice przychodni lekarskiej i poinformowały, że przyszły wykonać bezpłatne badanie lekarskie. Niczego nie podejrzewająca seniorka zgodziła się i wpuściła obce kobiety do mieszkania. W pewnym momencie jedna z nich zaczęła z nią rozmawiać i poprosiła o przejście do łazienki. Prawdopodobnie w tym czasie druga z kobiet, wykorzystując nieuwagę właścicielki mieszkania, splądrowała pokój i ukradła z szafki oszczędności oraz biżuterię. Po chwili, po zakończonym „badaniu” obie nieznane kobiety wyszły.78-latka dość szybko zorientowała się, że została okradziona bo widząc leżący na szafce przewrócony kwiat zajrzała do wnętrza. Od razu zauważyła, że ktoś zabrał z niej pieniądze, a chwilę później zorientowała się, że brakuje także wartościowej biżuterii. Od czasu wizyty nieznajomych kobiet nikt jej nie odwiedzał, więc szybko zorientowała się, że to najprawdopodobniej jedna z nich zabrała oszczędności. Kobieta zadzwoniła po córkę, a ta po przyjeździe do matki, powiadomiła Policję.

To zdarzenie jest jednym z wielu, do których dochodzi w ciągu roku na terenie powiatu zielonogórskiego, dlatego policjanci przestrzegają przede wszystkim osoby starsze przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych. Pamiętajmy, że przestępcy tacy jak oszuści czy złodzieje chętnie typują na swoje ofiary osoby starsze lub samotne, którymi łatwiej jest manipulować. Osoby starsze, samotne są niestety łatwowierne i dają się przekonać, żeby pod byle pretekstem wpuścić do mieszkania nieznajomych. Po wejściu do środka złodzieje próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie przeszukać mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów.