Jego fotografie wciąż radują nasze oczy… Przez kilkadziesiąt lat fotografował Zielona Górę. Jego kadry są nieprzebytą skarbnicą wiedzy i emocji – pisze Tomasz Czyżniewski.

Obraz może zawierać: 1 osobaWybitny fotoreporter, artysta, dobry człowiek…

Autor tysięcy znakomitych zdjęć robionych głównie dla „Gazety Zielonogórskiej” (później „Lubuskiej”). To głównie zdjęcia reporterskie pokazujące fragmenty życia. Pokazujące jak zmieniał się świat. Wiele z tych zdjęć pokazywałem na FB. Część to unikatowe ujęcia. Pan Bronek zawsze chciał, by jego prace docierały do ludzi i żeby nie były anonimowe.

Darujcie, żadnego z nich dzisiaj nie dołączam, bo nie wiem co wybrać. Na mojej tablicy są ich tysiące. Możecie to sprawdzić.

BRONISŁAW BUGIEL

Rocznik 1934. Podstaw fotografii uczył się w katowickim Technikum Fototechnicznym. Kiedy je kończył w 1954 r. na dyplomie wypisano mu, że jest absolwentem szkoły w Stalinogrodzie. Z nakazem pracy na zawsze opuścił rodzinny Chorzów i 1 lipca 1954 r. trafił do redakcji „Gazety Zielonogórskiej”. Przez 27 lat rejestrował na kliszy małe i duże wydarzenia w mieście i regionie.

Miał 17 wystaw indywidualnych i 10 wystaw współautorskich. Zdobył wiele wyróżnień, m.in. Nagrodę kulturalną wojewody zielonogórskiego. Od 1991 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W ostatnich latach skupił się na robieniu zdjęć w zapomnianej, XIX-wiecznej technice gumowej potocznie nazywanej „gumą”. Proces wykonania jednego zdjęcia trwa nawet tydzień.

Dodatkowo przez wiele lat Bronisław Bugiel zajmował się sadownictwem i pszczelarstwem.

 

facebook Tomasz Czyżniewski