W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, zielonogórscy policjanci po raz kolejny przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz stosowaniu się do aktualnych obostrzeń sanitarnych. Zachowajmy dystans społeczny i pamiętajmy, że nos i usta zakrywamy nie tylko z obowiązku czy dla własnego bezpieczeństwa, ale także z szacunku do innych osób przebywających w pobliżu. Codziennie nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób odwiedzających groby najbliższych będzie czuwało kilkudziesięciu policjantów ruchu drogowego, służb patrolowych i kryminalnych.

Zielonogórscy policjanci już od kilku dni czuwają nad bezpieczeństwem osób udających się na cmentarze. Policjanci ruchu drogowego sprawdzają przestrzeganie przepisów i stosowanie się do ograniczeń prędkości oraz zmian organizacji ruchu, natomiast policjanci służby kryminalnej sprawdzą czy na cmentarzach nie pojawili się złodzieje tzw. „kieszonkowcy”, a także osoby, które będą chciały wykorzystać sytuację i okraść osoby zajmujące się np. sprzątaniem grobów.

Pamiętajmy, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu w Sulechowie. Wtedy to do starszej kobiety przebywającej na cmentarzu podbiegł nieznany mężczyzna i wyrwał trzymaną w ręku torebkę. Sulechowscy policjanci mają już wytypowanego potencjalnego sprawcę i jego zatrzymanie jest tylko kwestią czasu.

Prosimy wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, zalecamy, aby nie trzymać ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w samochodach, żeby nie skusiły potencjalnego złodzieja.

Nie zapominajmy, aby przed wyjściem należycie zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. W tym celu przed wyjazdem należy sprawdzić, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Wewnątrz nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów, ani większych kwot pieniędzy. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o przypilnowanie mieszkania na czas naszej nieobecności.

Bądźmy czujni i przezorni. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

Policjanci ruchu drogowego, prewencji i kryminalni będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

KMP - ZG