Wszystko wskazuje na to, że dzisiejsze głosowanie przy urnach wyborczych jest wielkim sukcesem Prawa i Sprawiedliwości. Według badań sondażowych ponad 43 procent wyborców zdecydowało się poprzeć rządzącą ekipę.

43,6 % to byłby najwyższy wynik jaki udało się osiągnąć partii politycznej w historii polskiego parlamentaryzmu po 1989 roku. Ostateczne, realne wyniki wyborów poznamy najpóźniej we wtorek.

Jerzy Materna – jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości tak komentuje wstępne wyniki wyborcze: “Cieszę się ze zwycięstwa, ale moja radość jest umiarkowana. Badania exit poll mają niestety to do siebie, że potrafią być niedokładne o nawet kilka procent. Jeżeli oficjalne wyniki wyborów będą podobne, oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość potwierdziło mandat do rządzenia. Zaufało nam ponad 6 milionów Polaków, czyli kilka procent więcej jak cztery lata temu. PSL ma bardzo dobry wynik, a Konfederacja jest dla mnie dużą zagadką. Szanuję polityków tej formacji, ale obawiam się, że znajdą się w mocnej opozycji do PiS.

Prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki: “PSL i Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali rewelacyjny wynik, zbliżony do dwucyfrowego. Chyba nikt się tego nie spodziewał. Niektóre sondaże dawały im zaledwie kilka procent i brak mandatów w Sejmie. Platforma przegrała trzecie wybory z rzędu, to o czymś świadczy. Poczekajmy jednak na oficjalne wyniki wyborów.

Waldemar Sługocki, szef lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej: “Wynik Koalicji Obywatelskiej w skali całego kraju nie napawa mnie optymizmem. To nie jest spełnienie moich politycznych marzeń, ale z drugiej strony cieszę, się że PiS przegrało w dwóch województwach: w Pomorskiem i właśnie w Lubuskiem. Bardzo ciężko na to pracowaliśmy. Z całego serca dziękuję Lubuszanom, że poparli Koalicję Obywatelską. Mam nadzieję,że nasz wynik ostatecznie będzie jeszcze lepszy i PiS straci szansę na samodzielne rządy.

Według sondaży w województwie lubuskim wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 32,5 %, kolejne miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 31,9 %, kolejne są: Lewica 17,3%, PSL 11,1% i Konfederacja 7,2 %.