Leżaki, stoliki szachowe, kurtyny wodne… I do tego mnóstwo zieleni! To wszystko znajdziecie w środku osiedla. Łużyckie Tarasy zapraszają!

Asfaltowe boisko otoczone siatką, tzw. „okrąglak” przy ul. Rydza-Śmigłego, powstało w latach 70. Służyło miłośnikom modelarstwa do puszczania na linkach małych, spalinowych modeli samolotów. Zawody, którym patronował Aeroklub Ziemi Lubuskiej cieszyły się dużą popularnością, latające „maszyny” podziwiano z trybuny. Obiekt z czasem popadł jednak w ruinę. Wandale połamali deski i betonowe słupki, nawierzchnia boiska zaczęła pękać. Po latach zapomnianym miejscem zainteresowała się Fundacja Lyada, na betonie wymalowano słońce i plansze do gier, co miało symbolizować potrzebę zmian.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Dzięki pierwszej inicjatywie z Budżetu Obywatelskiego udało się rozebrać zniszczone boisko. W kolejnym BO pojawiły się dwa projekty modernizacji terenu: radnego Roberta Górskiego (Zielona Razem) i administracji os. Łużyckiego. Oba zdobyły poparcie zielonogórzan. Pomysłodawcy połączyli siły. Dzięki temu do dyspozycji dostali ok. 400 tys. zł. Po konsultacjach z architekt Krystyną Goińską, zrealizowano pierwszy etap inwestycji. – Cały teren zielony ciągnie się od ul. Wyszyńskiego, wzdłuż ul. Rydza-Śmigłego, obok Szkoły Podstawowej nr 2 aż do rowerostrady Zielona Strzała – mówi R. Górski. – Chcemy, żeby pojawiały się tu kolejne atrakcje, między innymi siłownia pod chmurką, plac zabaw, plac do streetworkout.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Co już zostało zrobione? – Na osiedlu mieszka wielu seniorów, te leżaki, ławeczki, stoły do gry w szachy i warcaby są głównie dla nich – podkreśla R. Górski. –Są też atrakcje dla najmłodszych. Zamontowano cztery zamgławiacze, z których woda leci po naciśnięciu guzika. To taka nowoczesna kurtyna wodna, która przyda się w upały. Mam też głuchy telefon ze słuchawkami zamontowanymi po przeciwnych stronach terenu rekreacyjnego. Specjalna rura łączy słuchawki, przez które można porozmawiać i powygłupiać się.

Teren został wyposażony w poidełka, które przydają się też do podlewania zieleni. A tej jest sporo! Posadzono 59 klonów kulistych, 480 sztuk lawendy, jaśminowce i forsycje, założono trawniki. We współpracy z Agnieszką Kochańską, która opiekuje się miejską zielenią planowane są nowe nasadzenia.

Miejsce przecinają alejki o mineralnej nawierzchni, są tu stojaki na rowery, kosze na śmieci i podajniki z papierowymi torebkami dla „psiarzy”.

Wykonawcą było konsorcjum firm Usługi Ogólnobudowlane ADBUD Adrian Iwaniuch oraz Usługi Drogowo-Budowlane Daniel Wojciechowski z Lubska. Całość zadania nadzorował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ
(rk)-ŁZ