Znalazłeś? Oddaj! Okazuje się, że ludzie gubią rozmaite rzeczy od kluczy, torebek, portfeli, po walizki, rowery, cenną biżuterię, a nawet sztuczne szczęki. Często nie wiemy, gdzie szukać zguby, z pomocą przychodzi od lat Punkt Rzeczy Znalezionych. Szczególnie warto o nim wiedzieć i pamiętać w Winobranie.

Jak to działa? Przede wszystkim chodzi o uczciwość. Znalazłeś? Przynieś, oddaj, daj szansę, aby zgubiona rzecz wróciła do właściciela. Wszystkie rzeczy poza dokumentami, bo te trafiają na policję przechowywane są dwa lata. Punkt Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Zielona Góra powstał w 1993 r. przy ul. Kupieckiej 37A.

fot. Igor Skrzyczewski
fot. Dominika Getman UM

– Przez kilkanaście lat pracy spotkałam się z wieloma, rozmaitymi zgubami – mówi Anna Wojnarowska. – Najczęściej są to klucze, portfele, torebki, ale zdarzają się także nietypowe rzeczy jak aparat do mierzenia ciśnienia, aparat słuchowy, czy co najbardziej utkwiło mi w pamięci sztuczna szczęka… – wylicza.

fot. Igor Skrzyczewski
fot. Dominika Getman UM

W Punkcie poza odbiorem swojej zguby można uzyskać informację, pomoc i poradę jak i gdzie szukać.

fot. Igor Skrzyczewski
fot. Dominika Getman UM

– Doświadczenie pozwala mi ludzi wysłuchać, pomóc, ewentualnie podpowiedzieć – dodaje Anna Wojnarowska. – Współpracuję także z policją. Najpiękniejsze są te momenty, gdy znajduje się właściciel, wtedy radość widnieje na jego twarzy, mojej i znalazcy. Najważniejsze to oddawać i warto też szukać, bo jak mówią słowa piosenki „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej”.

fot. Igor Skrzyczewski
fot. Dominika Getman UM

Przekażmy informację o Punkcie rodzinie, znajomym, gościom nas odwiedzającym.

Punkt czynny jest w godzinach funkcjonowanie Urzędu Miasta, a mianowicie:

w poniedziałek od 7.30 -16.00, wtorek-czwartek w godz. 7.30-15.30 i w piątek od 7.00 do 15.00.

fot. Igor Skrzyczewski
fot. Dominika Getman UM
dg - WZG