Dzisiaj (3.05), przedstawiciele wojewody lubuskiego i prezydenta miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego, złożyli kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Parku Sowińskiego.

Z powodu pandemii koronawirusa, uroczystości z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały odwołane. Pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie odbyła się jedynie skromna ceremonia. W imieniu wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, kwiaty złożył wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak. Towarzyszyli mu poseł Jerzy Materna (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Barczak (przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra, PiS) i Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta Zielona Góra.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów, minęło już 229 lat. Uchwalony 3 maja 1791 roku akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta “ustawa rządowa” zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ