Cykl koncertów „Jazzujące Muzeum” obchodzi swój mały jubileusz. Pierwszy jazzowy występ, odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej pięć lat temu. Był to koncert Artura Dutkiewicza. Od tamtego czasu do Zielonej Góry zawitało wielu muzyków jazzowych – zarówno tych ze sporym dorobkiem, jak i tych, którzy rozpoczynają artystyczną drogę.

Osoby, które odwiedziły muzeum, mogły posłuchać np. Adama Makowicza czy Włodzimierza Nahornego.

Sala Witrażowa pękała wówczas w szwach – na koncerty przychodziło wówczas 120-140 osób. Jerzy Nowak, autor kształtu merytorycznego tego cyklu, położył nacisk na zapraszanie młodych twórców. I taka plejada młodych jazzmanów w muzeum się pojawiła. Pewnym novum było wyjście poza muzeum – zaczęliśmy organizować koncerty, które nazwaliśmy „Jazz u Klema” – Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Twórcy cyklu „Jazzujące Muzeum” i koncertów z serii „Jazz u Klema” nie zapominali również o muzykach związanych z naszym miastem. Koncert dał chociażby Jarosław Treliński z zespołu Raz, Dwa, Trzy i studenci z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Występowała pani dr Paulina Gołębiowska, która oprócz tego, że jest znakomitą wokalistką, również naucza młodzież w zakresie jazzu. Mieliśmy też możliwość zaproszenia Misi Furtak, artystki o rodowodzie zielonogórskim – Leszek Kania.

Koncertem z okazji 5-lecia „Jazzującego Muzeum” będzie recital Dominika Wani. Odbędzie się w czwartek o 19:00 w nowej sali muzeum i będzie transmitowany w internecie.

Aleksandra Pietruszewska - Radio Index