To już czwarty muzyczny weekend na Placu Teatralnym w ramach cyklu “Nareszcie! #czasNakulturę“! Tym razem będzie równie zielonogórsko, różnorodnie i nastrojowo.

Mamy nadzieję, że dla wielu również zaskakująco. Do współpracy zaprosiliśmy profesjonalnych muzyków jak również dzieci i młodzież, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z muzyką.

Repertuar na najbliższy weekend:

19.06., godz. 18.00
Dagmara Korona – Recital
akompaniują:
Dariusz Cetner – piano
Janusz Lewandowski – kontrabas

20.06.godz. 17.00
HuRaban
w składzie:
Hanna Włodarczyk
Fabiana Raban
Monika Zapaśnik

21.06., godz. 17.00
Piosenki z Plecaka
(przed)Wakacyjny Koncert
W wykonaniu młodych wokalistów
Studium Muzycznego TONIKA i Zielonogórskiego Ośrodka Kultury
Opieka artystyczna Natasza Smirnowa

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Pamiętajmy o zachowaniu wszystkich zasad związanych z reżimem sanitarnym, w tym o zachowaniu 2-metrowego dystansu.

Więcej o artystach:

Dagmara Korona – Recital
akompaniują:
Dariusz Cetner – piano
Janusz Lewandowski – kontrabas
Przygodę z piosenką poetycką rozpoczęła w połowie lat 90 tych biorąc udział i zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki studenckiej i poetyckiej. Miała ogromne szczęście spotykając cudowną autorkę tekstów Ewę Andrzejewską. To dzięki niej powoli stała się rozpoznawalną postacią w nurcie piosenki zwanej Krainą Łagodności. Muzykę pisali dla niej Mirosław Kowalik, kontrabasista zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz jej wieloletni pianista Krzysztof Mroziński. W 2008 roku wyszła jej płyta „Dzień dobry”, na której właśnie znalazły się napisane dla niej piosenki.
Dziś ma w repertuarze 3 recitale: autorski do tekstów Ewy Andrzejewskiej, koncert z klasycznymi piosenkami polskimi autorstwa takich mistrzów jak Agnieszka Osiecka , Wojciech Młynarski czy Jeremi Przybora.
Artystka gra także program z piosenką francuską, na który składają się najpiękniejsze piosenki francuskie lat 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Wśród nich znajdują się między innymi niezapomniane przeboje Edith Piaf, Dalidy, Charla Aznavoura, Gilberta Becaud czy Joe Dasin.
Na fortepianie towarzyszy jej wspaniały pianista Dariusz Cetner, na kontrabasie świetny Janusz Lewandowski, a na gitarze wyjątkowy Norbert Fleischer. Uwielbia stawać na scenie ze swoimi muzykami, gdzie dzieli się historiami i emocjami ukrytymi w swoich ukochanych piosenkach.

HuRaban
Zespół zawiązany w Legnicy przez absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej – gitarzystkę Hannę Włodarczyk (zielonogórzankę) oraz multi-instrumentalistkę Fabianę Raban (jeleniogórzankę). HuRaban koncertuje głównie za granicą: w Hiszpanii – na Wyspach Kanaryjskich, w Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii. Aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata; bałkańską, żydowską, latynoską, a także polską.
W trakcie rozlicznych podróży po Europie kolekcjonuje tematy muzyczne, a także oryginalne orientalne instrumenty perkusyjne, strunowe oraz flety. W 2017 roku do zespołu dołączyła legnicka wokalistka związana ze sceną modern rock i reggae Monika Zapaśnik. W tym też roku HuRaban, jako trio wydał debiutancką płytę „Owcze Źrodło” pod patronatem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, z którym ściśle współpracuje. Od września tego roku na afiszach pojawił się spektakl muzyczny “Spójrz na nią” ze scenariuszem Hanny Włodarczyk i muzyką HuRabanu reżyserowany przez Małgorzatę Kazińską.
Są tacy, którzy twierdzą, że HuRaban, mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra. Ich utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts na stronie ethnocloud.com. Zespół współpracuje m.in. z Instytutem Polskim w Lipsku, Instytutem Heinricha Heine w Duesseldorfie, festiwalem Kunstsalon w Kolonii. W roku 2018 zespół został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu world music w Niemczech „TFF Rudolstadt”. W 2019 był gwiazdą FOLKLORUM w Zittau. W listopadzie 2019 zagrał na prestiżowym festiwalu Polenmarkt w Greiswaldzie obok Kapeli Maliszów. W 2019 wydał płytę “Czy to chrząszcz?”, która znalazła się w TOP 10 rocznego zestawienia albumów folkowych w Polskim Radiu 1.
NAGRODY/FESTIWALE:
• Grand Prix “Tryton” na Festiwalu FAMA 2018
• I miejsce na festiwalu “Mikołajki Folkowe 2018”
• wyróżnienie dla Hanny Włodarczyk za “za autentyczną ekspresję sceniczną połączonym z wysokim warsztatem wykonawczym” na festiwalu “Mikołajki Folkowe 2018”
• II miejsce i Nagroda Specjalna LCK na konkursie Sound War (Legnica)

oraz festiwale:
• TFF Rudolstadt 2018
• Kulturufer Friedrichshafen 2018
• Kunstsalon Festival Koln 2017
• Ancient Trance Festiwal Taucha 2016
i wiele innych

STYLISTYKA:
HuRaban wykonuje muzykę nazywaną world music, sublimującą w sobie oryginalne tematy ludowe z całego świata. Zespół aranżuje je „po swojemu”, gra to, co lubi i tak, jak lubi ufając, że na świecie są ludzie o podobnej wrażliwości. Od 2017 roku
współpracuje z poetką Anną Podczaszy (w 2000 r. nominowaną do literackiej nagrody Nike), która specjalnie dla HuRabanu pisze teksty. Ciekawostką jest kilka polskich, ludowych tematów, które zostały dzięki niej okraszone zupełnie nowymi historiami. Oprócz kontrabasu, skrzypiec i gitary, zespół używa orientalnych instrumentów, takich, jak perska kamancha, którą wykorzystuje w polskich kujawiakach, a także energetyczne bębny obręczowe, egipską darbukę, riq, castagnet i tamborę. Muzyka HuRabanu to niepowtarzalna kobieca energia połączona z wielką dbałością o profesjonalne wykonanie.

Piosenki z Plecaka
(przed)Wakacyjny Koncert
W wykonaniu młodych wokalistów
Studium Muzycznego TONIKA i Zielonogórskiego Ośrodka Kultury

Dzieci i młodzież pod opieką artystyczną Nataszy Smirnowej, wykonają polskie, optymistyczne piosenki, znane i lubiane przez wszystkich. Będzie to wspaniały przedsmak wakacji, pozytywnie nastrajający słuchaczy zgromadzonych na Placu Teatralnym. Młodzi wokaliści bez wątpienia zaskoczą publiczność swoimi profesjonalnymi wykonaniami.
Koncert dedykowany jest dla osób w każdym wieku!

materiały: ZOK